A MiCA javaslatsorozat (1050 oldalas dokumentum) az amely a Kripto világára Európában jelenleg az árnyékot veti. 2022 Október 1.-én egyébként még a végleges verzió a nyilvánosságtól teljesen elzárva volt.
Amit fontos tudni, hogy efelett a szabály felett semmilyen Európai polgár nem legyinthet ugyanis ez a lokális szabály felett áll.
A kriptoeszközök piacairól szóló rendelet a kriptoeszközök bizonyos kategóriáira összpontosít, amelyek jelenleg nem tartoznak a hatályos szabályozás hatálya alá – azaz nem vonatkozik a nem helyettesíthető tokenekre (NFT-k)vagy a MiFID értelmében pénzügyi eszköznek minősülő biztonsági tokenekre és jogi keretet hoz létre a kriptoeszköz-szolgáltatók, valamint a fogyasztóvédelem számára.
A MiCA-ról
A MiCA közvetlenül alkalmazandó az Európai Unióban (EU) anélkül, hogy nemzeti végrehajtási törvényekre lenne szükség. Ez a megközelítés összhangban van a fogyasztóvédelemmel, és hatékony és harmonizált hozzáférést biztosít az innovatív kriptoeszköz-piacokhoz az egységes piacon.
A Crypto-Assets piacairól szóló szabályozásnak négy alapvető célja van:
A jogbiztonság biztosítása szilárd jogi keret létrehozásával a hatálya alá tartozó, a pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó hatályos jogszabályok hatálya alá nem tartozó kriptoeszközök számára;
Az innováció és a tisztességes verseny támogatása a titkosítási eszközök fejlesztésének előmozdítása érdekében egy biztonságos és arányos keret létrehozásával;
A fogyasztók, a befektetők és a piac integritásának védelme a kriptoeszközökkel kapcsolatos kockázatok figyelembevételével; és
A pénzügyi stabilitás biztosítása a pénzügyi stabilitást fenyegető potenciális kockázatok kezelésére szolgáló biztosítékok beépítésével.
A Markets in Crypto-Assets rendelet alkalmazásának bevezetése eredetileg 2023 közepére volt várható. Ez azonban valószínűleg 2024-re tolódik, mivel 18 hónapos időszakot terveznek, amely lehetővé teszi a 2. szintű intézkedések elfogadását a MiCA alkalmazása előtt.
A kriptográfiai eszközökre vonatkozó piacok szabályozásának hatálya:
A MiCA hatálya alá tartozó kriptográfiai eszközök
Az olyan kriptoeszközök többsége, amelyekre még nem vonatkoznak más szabályozások, mint például a biztonsági tokenek és a központi banki digitális valuták, a MiCA hatálya alá tartoznak:
Az Eu háromfajta kriptoeszközt különböztet meg:
Utility Tokens
ART’s- Asset Reference Tokens (DAI, USDC)
EMoney tokens- EMT’s (Centralizált Stabilvaluták - USDT)
Az ART-k esetében 5 Millió Dolláros Market cap alatt nincs szükség regisztrációra a helyi intézményeknél Európában.
Twitteren érdemes követni Patrick Hansent aki folyamatos updateket hagy a Twitteren.
Magáról a MiCA-ról azt rebesgetik, hogy ez lesz a következő bullrun katalizátora.
Külön megemlítették a frakcionális NFT-ket, amik inkább a Security irányába mennek el.
Sokan azt gondolják, hogy a szabályok miatt több ember be mer lépni ebbe a világba, de kritikának azt is megemlítették, hogy ez lassítani fogja az innovációkat.
Comments